Před časem jsem na těchto stránkách otevřel debatu na téma regulace hazardu v Ostrově. Bylo krátce před pracovním jednání zastupitelstva města Ostrova, na kterém jsme měli tuto problematiku neoficiálně projednat. Od zástupců městské a státní policie jsme se dozvěděli, že hazard v Ostrově není z důvodů nabalování kriminální činnosti problematický.
Vzhledem k tomu, že parlament připravuje zcela nový zákon o loteriích, vedení města (rada) nehodlá novelo vyhlášky regulující hazard předkládat. Zastupitelské kluby ODS, Ostrovaci.cz a Starostové a nezávislí se rozhodli připravit vlastní návrhy novelizované vyhlášky o regulaci hazardu a předložit jej na jednání zastupitelstva dne 15. dubna 2015.
Zápis z pracovního jednání ZM Ostrov (soubor MS Word ke stažení)
Stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (soubor PDF ke stažení)
Předchozí článek na téma hazard v Ostrově
[poll id=“02″]
Podaří se změnit vyhlášku o hracích automatech?
Společné prohlášení zastupitelských klubů ODS, Ostrovaci.cz a Starostové a nezávislí
V posledních týdnech a měsících jsme byli svědky toho, jak jedno město za druhým mění své obecně závazné vyhlášky o regulaci hazardu. Všichni bez výjimky těmito novelizacemi zpřísňují pravidla pro existenci hazardu na svém území. Z těch nejbližších to bylo například v nedávné době město Chomutov, které zakázalo hrací automaty na svém území úplně.
Naše město bylo jedno z prvních, které využilo tehdejšího nového zákonného zmocnění a již v roce 2003 zakázalo provoz výherních hracích přístrojů na starém městě, na Jáchymovské ulici a na ulici Hlavní. Všude jinde musí být automaty po 22. hodině (o víkendech po půlnoci) vypnuty. Tehdy nás k tomu vedl především masivní nárůst nových heren a s tím spojený růst kriminality. I vlastníci těchto automatů tehdy přiznávali, že naše vyhláška je férová, protože nikoho nezvýhodňuje.
„Pokrok“ nelze zastavit a od té doby vznikly nové a mnohem nebezpečnější hrací stroje. Vedle klasických hracích automatů, kam hráči hází „drobné“ mince, byly do provozu uvedeny také tzv. interaktivní videoloterijní terminály, kde lze během chvíle prosázet celou výplatu. Na tyto přístroje se naše současná vyhláška vůbec nevztahuje, a proto nejsou omezeny místně ani časově. Zcela paradoxně tam, kde klasický automat vůbec nesmí být, videoloterijní terminál může „jet“ nonstop. Současná vyhláška je evidentně zastaralá, jelikož vycházela z technické podoby hracích automatů před 12 lety, ale zejména z také z tehdy platných zákonů. Současná legislativa je zcela jiná a pravomoc, kde a kdy může být provozován hazard má v rukou město.
K této problematice se v únoru letošního roku sešlo pracovní zastupitelstva města Ostrova. Oceňujeme, že jsme měli možnost tuto záležitost neoficiální prodiskutovat, a že jsme při této příležitosti získali také informace z oblasti bezpečnosti ve městě. Informováni jsme ale byli také o dalším nárůstu právě interaktivních videoloterijních terminálů v Ostrově, kterých je dnes povoleno 69. Nejvíce jich je dnes nově u tzv. „Kulaté báby“. Bohužel jsme se také dozvěděli, že vedení města novelizaci původní vyhlášky, nechystá. Jedním z důvodů je připravovaný zákon o loteriích, který má vejít v platnost v lednu 2016. Podle našich informací, které jsme si ověřili přímo u odpovědných pracovníků na Ministerstvu financí, nový zákon nijak nezmění pravomoci obcí, rozhodovat, kde hazard omezen bude a kde ne. Tato pravomoc a odpovědnost bude obcím i do budoucna zachována.
Není tedy na co čekat, a proto jsme se rozhodli na nejbližším zastupitelstvu předložit společný návrh aktualizované vyhlášky. Jsme přesvědčeni o tom, že pokud jsme jednou v Ostrově řekli, že chceme hazard regulovat, měli bychom nástroje udržovat aktuální a funkční. Jsme si vědomi, že město bude mít z hazardu menší příjem do rozpočtu, ale i tak se domníváme, že to za to stojí.
Za zastupitelský klub ODS: Jan Bureš
Za zastupitelský klub Ostrováci.cz: Marek Poledníček
Za zastupitelský klub STAN: Jitka Samáková
Napsáno pro OM 04/2015